Na letnisku Gorące i zimne kolacje


  


 Przedwojenny Otwock, z jego licznymi pensjonatami i restauracjami, był miejscem, gdzie toczyło się intensywne życie towarzyskie. Nieodłącznym elementem tego życia były kolacje proszone, które w zależności od okoliczności i charakteru spotkania mogły przybierać formę gorącą lub zimną. Choć kolacje zimne z reguły kojarzyły się z bardziej hucznymi imprezami, takimi jak rauty czy bale, to właśnie gorące kolacje proszone cieszyły się największą popularnością wśród osób ceniących sobie kameralną atmosferę i wykwintne dania.

Oczywiście, wybór między kolacją gorącą a zimną zależał od wielu czynników, takich jak:

  • Pora roku: W okresie letnim częściej organizowano kolacje zimne, które były bardziej orzeźwiające.
  • Preferencje gospodarzy: To gospodarze decydowali ostatecznie o formie kolacji, kierując się własnymi gustami i oczekiwaniami gości.
  • Charakter spotkania: Kolacje służbowe, które nie miały trwać długo, często przybierały formę zimną. Z kolei kolacje towarzyskie, organizowane w bardziej kameralnym gronie, najczęściej były gorące.

Kolacje gorące
Kolacje gorące były prawdziwą ucztą dla podniebienia. Oprócz alkoholi podawano:
  • Zupy: Bogaty wybór zup, od klasycznych rosołów po bardziej wykwintne kremy.
  • Dania mięsne: Różnorodność mięs, od tradycyjnych kotletów po bardziej egzotyczne dania.
  • Garnitury: Oprócz ziemniaków i kasz, popularne były również bardziej wykwintne dodatki, takie jak np. puree ziemniaczane z truflami.
  • Sosy: Bogaty wybór sosów, które podkreślały smak dań głównych.

W. M., Co, kiedy i jak podawać. Cz. II, 1930



Kolacje zimne
Typowymi składnikami kolacji zimnej były różnego rodzaju mięsa pieczone, wędliny, sery, ryby, jajka, warzywa i owoce. Te składniki podawano w wielu formach, takich jak:
  • Sałatki: Lekkie i orzeźwiające sałatki, często przyrządzane z różnorodnych warzyw, owoców i dodatków, takich jak orzechy czy sery.
  • Kanapki: Eleganckie kanapki, przygotowywane na różnego rodzaju pieczywie, z dodatkiem wędlin, serów, ryb, jajek i warzyw.
  • Tatary: Popularne dania z surowego mięsa, najczęściej wołowego, doprawione różnymi przyprawami.
  • Dekoracyjne zestawy: Pięknie ułożone półmiski z różnymi rodzajami wędlin, serów, ryb i warzyw, które stanowiły nie tylko pożywienie, ale również ozdobę stołu.
  • Pasty i pasztety: Delikatne pasty mięsne i wątrobowe, często podawane z grzankami lub pieczywem.
  • Zakąskach rybnych: Oprócz wędlin rybnych, popularne były także różnego rodzaju sałatki rybne, np. z łososiem czy tuńczykiem.
  • Owoców morza: W bardziej ekskluzywnych lokalach można było spotkać także owoce morza, takie jak krewetki czy małże.
  • Deserach: Kolacje zimne często kończyły się słodkim akcentem, np. owocami, lodami, czy różnego rodzaju deserami.
  • W okresie letnim dominowały lekkie sałatki, owoce i napoje. Zimą natomiast częściej pojawiały się bardziej sycące dania.

W. M., Co, kiedy i jak podawać. Cz. II, 1930


Bufet 
O ile kolacje gorące były w formie zasiadanej o tyle kolacje zimne często podawano w formie modnego wówczas bufetu. Pozwalało to gościom swobodnie wybierać potrawy i komponować własne zestawy. Ta forma serwowania była nie tylko praktyczna, ale również sprzyjała nawiązywaniu nowych znajomości i rozmowom.

Aspekty towarzyskie kolacji: Oprócz aspektów kulinarnych, warto zwrócić uwagę również na aspekt towarzyski kolacji. Kolacje proszone były nie tylko okazją do zaspokojenia głodu, ale także do nawiązywania nowych znajomości, umacniania relacji i spędzania czasu w przyjemnej atmosferze.

autor: Piotr Stefański

literatura:

Marian Kalinowski, 85 lat Otwocka Zarys historii miasta, 2001
A. Zaprutko-Janicka, Dwudziestolecie od kuchni, kulinarna historia przedwojennej Polski. 2017
Elżbieta Kiewnarska, Co kiedy i jak podawać w Życie praktyczne nr 83, cz. I, 1930
Jadwiga Izdebska, Polska kuchnia i spiżarnia: praktyczny podręcznik zawierający 1550 przepisów kuchennych i gospodarskich (z uwzględnieniem potraw jarskich), pieczenie ciast, przyrządzanie konfitur, konserwów, marynart itp. oraz dyspozycje obiadów, śniadań i kolacji zwyczajnych i wystawnych, 1905


Podobało się ? zostaw pozytywny komentarz pod artykułem - bardzo nam pomożesz


Komentarze