Cezary Jellenta – poeta, filozof i kronikarz Otwocka
Cezary Jellenta, autor przedwojennej monografii Sosny otwockie – obraz miasta uzdrowiska (1935), był postacią niezwykłą – nie tylko w historii literatury, lecz także w dziejach Otwocka. Jego książka, pierwsza tak wszechstronna opowieść o tym modnym wówczas uzdrowisku, stanowi dziś bezcenne źródło wiedzy o epoce. To nie tylko zbiór faktów i dat – to pisany sercem literacki portret miasta, jego atmosfery, ludzi, zwyczajów, życia kulturalnego, sanatoryjnego i społecznego.
Od Napoleona Hirszbanda do Cezarego Jellenty
Urodził się 13 kwietnia 1861 roku w Warszawie jako Napoleon Hirszband – syn urzędnika bankowego. Z czasem przyjął nazwisko Cezary Jellenta, które oficjalnie zalegalizował i które noszą dziś jego potomkowie.
W 1884 roku ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim, po czym wyjechał do Monachium, gdzie studiował filozofię. Choć mógł zrobić błyskotliwą karierę adwokacką, porzucił prawo na rzecz literatury i publicystyki. Przez pięć lat prowadził kancelarię w Warszawie (1900–1905), jednak pociągało go pisarstwo i dziennikarstwo.
Człowiek dwóch epok
W 1900 roku Jellenta miał 39 lat i właśnie w ciągu następnych 35 lat – aż do śmierci – osiągnął największą aktywność literacką i publicystyczną. Był człowiekiem dwóch epok – przełomu XIX i XX wieku – świadkiem zmieniających się trendów w kulturze, sztuce i obyczajowości. Przeżył rozpad starych imperiów i narodziny nowej politycznej Europy, a także wyzwolenie Polski spod zaborów trzech mocarstw.
Pierwsze publikacje – m.in. w Przeglądzie Tygodniowym i Prawdzie – zamieszczał już jako student. Po 1905 roku całkowicie poświęcił się działalności literackiej i publicystycznej. W 1895 roku, wspólnie z geografem Wacławem Nałkowskim i poetką Marią Komornicką, wydał książkę Forpoczty. Utrzymywał bliskie relacje z ich córką Zofią Nałkowską. Pierwszą samodzielną książką Jellenty były Studia i szkice filozoficzne, zbiór refleksyjnych tekstów z zakresu kultury i filozofii.
Jellenta działał w środowisku postępowej inteligencji Warszawy, Krakowa i Lwowa. Choć politycznie związany był z orientacją niepodległościową, nie wchodził w skład żadnej partii politycznej. Wzorował się na postaci Józefa Piłsudskiego.
Adwokat pisarzy
Choć krótko praktykował jako adwokat, zasłynął w środowisku literackim z dwóch głośnych procesów. Najbardziej znana była sprawa z 1900 roku, kiedy to reprezentował Władysława Reymonta, rannego w katastrofie kolejowej we Włochach pod Warszawą. Dzięki interwencji Jellenty pisarz otrzymał odszkodowanie w wysokości 38 500 rubli – zawrotną kwotę jak na ówczesne realia. Dla porównania: Eliza Orzeszkowa za tom powieści otrzymywała 100 rubli, a Stefan Żeromski za opowiadanie – 75 rubli.
Życie prywatne i wojenne losy synów
Cezary Jellenta miał dwóch synów. Alfred walczył w 1920 roku w Legionach Piłsudskiego przeciw bolszewikom i zginął młodo. Drugi syn, Stefan, brał udział w kampanii wrześniowej 1939 roku. Walczył w obronie Grochowa i Saskiej Kępy w składzie 336. Pułku Piechoty, dowodzonego przez pułkownika Janowskiego i generała brygady Waleriana Czumę.
Ostatnie lata i pośmiertne uznanie
Od 1934 roku Jellenta leczył się i wypoczywał w Otwocku – mieście, które opisał z taką czułością w Sosnach otwockich. Tam też zmarł. Został pochowany na Cmentarzu Ewangelicko-Reformowanym w Warszawie (kwatera T-2-8). 1 września 1937 roku poświęcono tablicę na jego grobie
Za zasługi na polu pracy literackiej, 19 marca 1936 roku Prezydent Rzeczypospolitej pośmiertnie odznaczył go Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski
![]() |
Nagrobek Jellenty, źródło: domena publiczna |
Przypisy
- Sosny otwockie – obraz miasta uzdrowiska, Warszawa 1935.
- Słownik Literatury Polskiej, red. J. Krzyżanowski, Warszawa 1963, s. 208–210.
- Stolica, nr 13/1963, s. 10–11.
- C. Jellenta, Studia i szkice filozoficzne, Warszawa 1898.
- Słownik Literatury Polskiej, dz. cyt.
- Cmentarz Ewangelicko-Reformowany w Warszawie, kwatera T-2-8.
- Archiwum m.st. Warszawy, sygn. 8421/37.
- Monitor Polski z 1936 r., nr 66, poz. 117.
- Barbara Kurkiewicz - Matysiak Cezary Jellenta - pisarz, poeta, filozof Gazeta Otwocka, rok X Nr 02 (107) 2001